5/13/2018

Bałkany na majówkę - Bośnia i Hercegowina, Sarajewo

Wreszcie nadeszła okazja i czas, żeby odwiedzić Bałkany - intensywny majówkowy tydzień spędziłam na poznaniu choć trochę Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Czarnogóry.

Do Sarajewa doleciałyśmy ze znajomymi późnym popołudniem, w sam raz żeby rozpocząć wizytę od widoku na miasto z Żółtej Twierdzy - ponoć najpopularniejszej miejscówki na zachód słońca w mieście. Żeby się tam wspiąć, mija się po drodze ogromny cmentarz. Jeden z wielu w mieście, który przypomina o trudnym czasie wojny, która toczyła się tu te ponad 20 lat temu.


 Zachód słońca czyni to miejsce magicznym. Warto jednak poczekać nieco dłużej, aż się ściemni, bo około 20:00 usłyszeć można wezwanie na modlitwę rozlegające się z wszystkich pobliskich meczetów.


Spacer po mieście oparłyśmy o free walking tour, bo to właśnie historia opowiadana przez lokalne osoby, szczególnie w tym miejscu, doświadczonym tak trudnym wydarzeniem, wydała nam się najbardziej wartościowa. Opowiadana przez osoby, które widziały wojnę na własne oczy. To smutne historie, o których przypominają do dziś zniszczone budynki pełne śladów po kulach. Mimo wszystko, widać też postęp i doceniany przez mieszkańców spokój, celebrowany podczas picia kawy z papierosem, czy popołudniowej partii w szachy w parku. 


Wieża Avaz twist tower w centrum miasta, jednocześnie najwyższy budynek w Bośni.
Spacerując po mieście, często zauważyć można tzw. Sarajewskie róże - wypełnione czerwoną farbą dziury po pociskach, upamiętniające miejsce, w których zginęli ludzie. 

Wydaje się, że mieszkańcy szczególnie dumni są z fabryki piwa.

Zestawienie najpiękniejszy (ratusz miejski) vs najbrzydszy budynek miasta ;)

Uliczny handel i targowisko Markale, które również związane jest z tragiczną śmiercią wielu osób.

Natomiast zdecydowanie najbardziej turystyczną i orientalną dzielnicą w mieście jest Baščaršija, która zdecydowanie przypomina już Wschód i Turcję. Tu można napić się bośniackiej kawy, czy wyciskanego z granatów soku, oraz oczywiście zjeść przepyszne cevapcici i słodkie desery! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój e-mail - nie przegapisz wpisu :) / Follow by Email :) Don't miss a post!