2/15/2016

Karnawał w Brazylii - Recife i Olinda.

Wszyscy kojarzą karnawał z Rio de Janeiro i rzeczywiście hucznie jest tam obchodzony, ale nie tylko tam - ja właśnie chciałam zobaczyć jak jest gdzieś indziej i wybrałam Salwador, Recife i Olinda, bo słyszałam, że tam karnawał nie jest tak turystyczny, za to chętnie wybierany przez samych Brazylijczyków. Poza tym chciałam wreszcie zobaczyć ten północny-zachód Brazylii, o którym wszyscy mówili, że mi się spodoba. Nie spędziłam dużo czasu, właściwie niecałe 2 dni w Olindzie i jeden wieczór w Recife, potem czekała mnie dość długa podróż autobusem do Salwadoru, żeby jeszcze tam nacieszyć się końcówką karnawału.

Karnawał w Olindzie zaczyna się już o poranku, przypomina mi trochę nasze juwenalia, z tym, że bawią się i przebierają wszyscy. To karnawał na ulicy, za darmo. Samo miasteczko jest przepiękne, z dobrze zachowaną architekturą kolonialną, a w czasie karnawału wąskie uliczki przepełnione są bawiącymi się Brazylijczykami - głównie w rytmie typowych dla regionu rytmów Afrykańskich. Charakterystycznym elementem karnawału tu są też parady ogromnych kukieł czy parasolka do tańca frevo.
 

Z kolei w Recife większość parad czy koncertów karnawałowych zaczynała się późnym popołudniem i wieczorem, dlatego większość wybierała się do Olindy właśnie w dzień, a wieczorem do Recife. Tutaj parady to już zorganizowane grupy, piękne stroje i tańce, ale z tych nie mam już więcej zdjęć. Stałym elementem jest też postać koguta, bo znana parada to właśnie parada koguta (Galo da Madrugada), dlatego, że ten budzi wszystkich do zabawy.W czasie karnawału wszystko jakby się zatrzymuje, wszyscy żyją zabawą. Szkoda mi trochę, że nie poznałam samego miasta, Recife jak i Olindy, ale to w końcu karnawał! Na końcu może też szkoda mi trochę, że nie zobaczyłam takich typowych parad samby jak w Rio, ale nie da się mieć wszystkiego ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój e-mail - nie przegapisz wpisu :) / Follow by Email :) Don't miss a post!