9/08/2014

Słowenia, jezioro Bled i Bohinj

Przyjechałam do Słowenii na projekt, o którym pewnie napiszę coś więcej w ramach postu o Celje - mieście, w którym projekt się odbywał. Po jego skończeniu zostawiłam sobie 3 dni żeby pozwiedzać kilka miejsc w kraju - i tak - wcześniej udała się Dolina Lugarska, a następnego dnia pojechałyśmy rano do Ljubljany i już stamtąd autobusem do Bledu ;)

Małe, piękne miasteczko, otoczone górami, które przyciąga wszystkich miłośników natury ze względu na polodowcowe alpejskie jezioro.

 Z tego właśnie regionu pochodzi słoweńska kremówka - kremsnita ;) Lżejsza od naszej kremówki i mniej słodka, ale bardzo dobra!

Przed jeziorem, wysoko na wzgórzu wznosi się zamek - muzeum. Wstęp do niego to 9 euro, więc odpuściłyśmy licząc też na lepszy widok po wdrapaniu się tam. W środku jest ładny taras widokowy, więc może warto. My zerknęłyśmy tylko zza muru.

Z tej strony Bled mnie trochę rozczarował w porównaniu do obrazu jaki miałam z obejrzanych wcześniej zdjęć w Internecie. Tutaj widać hotele, restauracje, turystykę, turystykę i turystykę. Jezioro za to nie jest bardzo dużo, obejście go pieszo zajmuje ponad godzinę, a z drugiej strony wszystko się zmienia. Stąd jezioro przypomina już to jak z bajki, błękitne, otoczone górami...


 
 

 Po skończeniu naszej trasy dookoła jeziora zdecydowałyśmy się spróbować szczęścia w łapaniu stopa nad oddalone o około 30km jezioro Bohinj. I udało się! Nawet tak, że nasz kierowca umówił się z nami na powrót i odwiózł nas do Ljubljany ;) 

Bohinj jest zdecydowanie mniej turystyczny, trochę większy i bardziej położony w górach. Wiele osób uważa to jezioro za ładniejsze. Sama nie wiem, bo jednak druga strona Bledu zrobiła na mnie wrażenie, a Bohinj poznałyśmy z jednej strony, już bez jego okrążania. Za to tutaj zdecydowałyśmy się kąpać ;) Było zimno! W Bledzie nie spróbowałyśmy kąpieli, a podobno jest jednym z cieplejszych jezior alpejskich.

 
 
 

Tutaj też był ładny, mały kościółek św. Jana. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój e-mail - nie przegapisz wpisu :) / Follow by Email :) Don't miss a post!