10/23/2013

Coimbra, Festa das Latas, Latada 2013

Festa das Latas trwa tydzień i w tym roku zaczęła się 17.10, a skończyła 23.10.2013. Tydzień koncertów, wielka parada połączona z "chrztem" calorios, czyli pierwszaków, zabawa, zabawa, zabawa - przypomina wszystko nasze Juwenalia. Wszystko zaczęło się o północy Serenatą, czyli pieśnią fado. Przez godzinę wszyscy studenci słuchali muzyki w ciszy, żeby po jej zakończeniu rozpocząć dłuuugą zabawę.

 (C) http://www.diariocoimbra.pt/noticias/se-nova-de-preto-lembrou-luiz-goes

Codzienne koncerty zupełnie przewróciły życie miasta do góry nogami. Kluby były zamknięte albo zupełnie puste. Miejsca, które zwykle tętniły nocą życiem (Se Velha) teraz były puste. Dolna, stara część miasta nad rzeką ożyła.

Chrzczenie pierwszaków trwało właściwie od początku, tzw praxe, polegający na różnego rodzaju krzyczeniu, skakaniu, piciu, milczeniu i spuszczaniu wzroku i generalnie robieniu wszystkiego i tak długo, jak zażyczą sobie tego starsi studenci.  Ale nie ma łamania żadnych praw czy upokarzania. Jest nawet specjalna komisja i regulamin odnośnie praxe. Mimo wszystko trochę ta tradycja szokuje jeżeli nie należy się do tutejszej społeczności. Dla portugalczyków jest to ważne wydarzenie i część kultury uniwersyteckiej. Każdy chce być przechrzczonym, przez to czuje się częścią całej wspólnoty studenckiej, zaprzyjaźnia z innymi, a już rok później można samemu chrzcić nowych studentów.Calorios rozpoznać można w dniu parady po śmiesznych strojach, puszkach, od których zresztą wzięła się nazwa święta, dużych smoczkach noszonych na szyi i miskach, do których zbierają cukierki i centy dla swoich starszych kolegów studentów.

 
 Pod koniec parada zupełnie przestała być zorganizowana, wszyscy rozeszli się w każdą stronę miasta, a pijanych, kolorowych studentów można było spotkać wszędzie do wieczora, gdzie ostatecznym punktem była rzeka i miejsce chrztu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz swój e-mail - nie przegapisz wpisu :) / Follow by Email :) Don't miss a post!